Loterie od wielu lat są skutecznym sposobem na dobrą zabawę dla osób lubiących hazard. Jednak nowicjusze często boją się próbować i brać udział w loteriach. A to zwykle tłumaczy się różnymi plotkami. Najczęstsze mity dotyczące loterii są jednak łatwe do obalenia.
Loterie są prowadzone przez prywatne firmy, więc łatwo można zostać oszukanym.
Taki mit jest często propagowany przez osoby, które w ogóle nie znają świata hazardu. Faktem jest, że na przykład na Łotwie to państwo organizuje wszystkie loterie. Od wielu lat nie istnieją żadne prywatne loterie.
Poza tym loterie państwowe mogą przyczynić się do zasilenia skarbu państwa, ponieważ pewna część wpływów jest kierowana na realizację dużych projektów społecznych. Na rozwój sportu masowego w samym kraju przekazano około 15 mld euro.
Istotą tego mitu jest przekonanie, że wygrana na loterii jest praktycznie niemożliwa. Ale to błędne przekonanie zostało całkowicie obalone 25 lat temu. To właśnie wtedy jeden z twórców loterii Powerball postanowił opublikować wyniki losowań. I były one dla wszystkich zaskoczeniem. I tak w 1996 roku ponad 1100 uczestników loterii wygrało nagrody o wartości ponad miliona euro każda. Kolejne 4 500 000 uczestników wygrało nagrody od stu tysięcy do miliona. W tym samym roku tylko 91 osób zostało porażonych przez piorun. Jak widać, zostanie zwycięzcą loterii jest znacznie bardziej prawdopodobne. Sam mit istnieje w dużej mierze dlatego, że wiele osób nie studiuje zasad i nie widzi, że inni zdobywają dobre nagrody. Słyszą tylko o jackpotach i na podstawie tych danych wyciągają błędne wnioski.
Wszystkie kombinacje wygrywające są znane z góry, a wyniki zawsze można zmienić.
Ten mit jest uważany za najbardziej rozpowszechniony. Wiele osób właśnie z tego powodu nie bierze udziału w loteriach, gdyż uważa, że wszystko jest z góry wiadome. I dlatego nie ma sensu brać w nich udziału. Warto jednak rozważyć wszystkie możliwe opcje wygrywających kombinacji:
Absolutnie nie. Wręcz przeciwnie, im większa liczba uczestników, tym większa szansa na wygraną. Przecież w takim przypadku ludzie kupują wiele losów i zwiększa się prawdopodobieństwo, że w jednym z nich znajdzie się zwycięska kombinacja.
Nie trzeba daleko szukać przykładów. Na przykład Artem Arinich w 2020 roku potrafił dwukrotnie zdobyć super nagrodę. Najpierw dostał prawie 800 tys. euro w Gosloto, a potem 1,2 mln w rosyjskim Lotto. I nie jest to jedyny przykład, więc można śmiało powiedzieć, że dwukrotne zdobycie dużej nagrody jest realne.